czechowice.tv - czechowicka telewizja internetowa

Telewizja czechowice.tv

  • 27 października 2017
  • 3 listopada 2017
  • wyświetleń: 20633

[WIDEO] Dworzec do remontu! Konferencja posła i burmistrza

Pod koniec ubiegłego tygodnia z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa nadeszła pozytywna informacja. Dworzec kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach został wpisany do programu modernizacji na lata 2016-2023. W poniedzialek w poczekalni zabytkowego dworca odbyła się konferencja prasowa z udziałem posła Grzegorza Pudy, senatora Andrzeja Kamińskiego i burmistrza Mariana Błachuta.- Jest mi bardzo miło, że ministerstwo przychyliło się do moich starań, aby czechowicki dworzec został w końcu gruntownie wyremontowany - mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości, Grzegorz Puda. - Kwestie infrastruktury kolejowej przez lata były zaniedbywane. Rozbijanie Polskich Kolei na mniejsze spółki powodowało, że nieustannie pogarszała się infrastruktura. Opublikowana właśnie lista 189 obiektów jest dopiero początkiem, ale jest mi niezwykle przyjemnie, że udało się wywalczyć miejsce na pierwszej liście właśnie dla Czechowic-Dziedzic - dodaje Grzegorz Puda, który od początku tej kadencji parlamentu zaangażował się na rzecz renowacji dworca.

Modernizacja dworców kolejowych w Polsce będzie przebiegać w latach 2016-2023. Lista obejmuje 189 obiektów w 5 kategoriach: lokalne, aglomeracyjne, regionalne, wojewódzkie i premium. Czechowice Dziedzice wymieniono wśród dworców w mniejszych miejscowościach wśród których znalazły się także obiekty w Wejherowie, Władysławowie, Oświęcimiu, Kołobrzegu, czy Koluszkach.

Marian Błachut, Grzegorz Puda
Poseł Grzegorz Puda i burmistrz Marian Błachut razem starali się o remont dworca · fot. facebook.com


- To bardzo dobra wiadomość dla Czechowic-Dziedzic, które od lat bezskutecznie walczyły o wyremontowanie tego budynku - tłumaczy Wojciech Leśny z czechowickich struktur PiS. - Jest oczywistym, że miasto potrzebuje godnej wizytówki, wokół której, mam nadzieję, rozkwitnie życie kulturalne Czechowic. Informacja, jaką otrzymaliśmy od posła Pudy była spodziewana. Podczas jego ostatniej wizyty w Czechowicach-Dziedzicach przy okazji spotkania z pozostałymi posłami młodego pokolenia dopytywaliśmy go o kwestie związane z remontem dworca. Od początku bieżącej kadencji był zaangażowany w te kwestie. Obiecał, że jak tylko zapadną wiążące decyzje, zaraz przekaże nam dobre informacje. Nam pozostaje na bieżąco śledzić przebieg planowanej inwestycji i nadal zabiegać o rozwój naszego miasta - dodaje Wojciech Leśny.

mapa kolej
Mapa Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 · fot. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa


Dworce kolejowe modernizowane są w sposób kompleksowy, prace obejmują nie tylko wnętrza budynków, ale także ich otoczenie. Coraz częściej dworce pełnią też, obok funkcji podstawowych, kolejowych, także funkcje społeczne, stając się miejscami otwartymi na lokalne społeczności i ich potrzeby.

Polskie Koleje Państwowe realizują już - na różnych etapach - procesy inwestycyjne dla pierwszych 164 dworców ujętych w Programie. Priorytet mają dworce zlokalizowane przy zmodernizowanych, będących w trakcie przebudowy lub planowanych do modernizacji liniach kolejowych, objętych Krajowym Programem Kolejowym.

Dworzec główny PKP w Czechowicach-Dziedzicach - 10.03.2017
Dworzec główny PKP w Czechowicach-Dziedzicach - 10.03.2017 · fot. BM / czecho.pl


Dla PKP S.A. bardzo ważna jest współpraca z lokalnymi samorządami, dzięki której modernizowane dworce mają szansę stać się elementami węzłów przesiadkowych integrujących różne rodzaje transportu.

ab / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook