[WIDEO i ZDJĘCIA] Wysoki poziom w rzekach,przekroczony stan alarmowy
Zgodnie z przewidywaniami synoptyków, w środę 22 maja w godzinach popołudniowych zaczęło mocno padać. Intensywne opady spowodowały zalanie wielu ulic. Podniósł się także stan rzek Iłownica i Biała i przekroczył poziom alarmowy. Utrzymywał się on również w piątek rano. Wojewoda śląski i starosta ogłosili pogotowie przeciwpowodziowe dla powiatu bielskiego.
Stany rzek w dn. 24.05.2019 i godz. 4:10 w punktach pomiarowych:
Iłownica - 540 cm (stan alarmowy: 420 cm)
Wapienica - 402 cm (stan alarmowy: 410 cm)
Wisła - 477 cm (stan alarmowy: 410 cm)
Biała - 309 cm (stan alarmowy: 260 cm)
Wysoki poziom wody w rzece Białej - 23.05.2019 · fot. nadesłane przez czytelnika
Jak podaje Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej, wszystkiego drogi na terenie Bielska-Białej i powiatu bielskiego są już przejezdne. Nie występują większe utrudnienia w ruchu drogowym.
Loading...
Od godz. 6:30 dnia 22 maja do godz. 6:30 dnia 23 maja straż pożarna na terenie województwa śląskiego interweniowała 233 razy, w tym w związku z przyborami wód - 50 interwencji (6 w powiecie bielskim), w związku z pompowaniem wody - 56 (13 w powiecie bielskim).
Stan alarmowy na Iłownicy - 23.05.2019 · fot. czecho.pl
Wodowskaz na rzece Iłownicy przekroczył znacznie próg alarmowy i obecnie - stan na godz. 8.10 - wynosi 474 cm (wartość ostrzegawcza to 330).
Rzeka Biała na wysokości ulic Junackiej i Rzecznej - 23.05.2019 · fot. czecho.pl
Równie niepokojące sygnały otrzymujemy od mieszkańców ulicy Junackiej. W sąsiedztwie zabudowań rzeka Biała przekroczyła dziś rano stan alarmowy o ponad 160 cm! Około godziny 5.00 woda osiągnęła poziom 421 cm, przy poziomie ostrzegawczym 190 cm i alarmowym 260 cm.
Przekroczony poziom alarmowy na rzece Białej - 23.05.2019 · fot. Junak28
Z kolei jak informuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, woda wdarła się do budynku Szkoły Podstawowej nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach i zalała piwnicę.
Wysoki stan wody w Czechowicach-Dziedzicach - 23.05.2019 · fot. czecho.pl
Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB Oddział w Krakowie 22 maja wydało ostrzeżenie o intensywnych opadach. - Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanymi i silnym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności ostrzeżenia - miejscami od 90 mm do 120 mm. W trakcie opadów deszczu lokalnie mogą występować burze z porywami wiatru do 70 km/h - informuje Krzysztof Jania, synoptyk IMGW-PIB. Ostrzeżenie obowiązywało do 23 maja do godziny 18.00. W związku z zaistniałą sytuacją pogodową, Wojewoda Śląski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe dla powiatu bielskiego.
Dzień później ogłoszono nowe ostrzeżenie obowiązujące do piątku, do godziny 18.00. - Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów wynosi miejscami od 30 mm do 60 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 60 km/h - czytamy w komunikacie.
Pompowanie wody z nieruchomości przy ulicy Łukasiewicza. · fot. nadesłane przez czytelniczkę
W razie konieczności prosimy kontaktować się z Miejskim Stanowiskiem Kierowania PSP w Bielsku-Białej (tel. 998).
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.