czechowice.tv - czechowicka telewizja internetowa

Reklama

Telewizja czechowice.tv

  • 7 czerwca 2020
  • 9 czerwca 2020
  • wyświetleń: 76928

[WIDEO] Trąba powietrzna przeszła przez Kaniów. Zerwane dachy!

W niedzielę około godziny 14.00 przez Kaniów przeszła trąba powietrzna. Uszkodzone zostały 23 budynki. Na miejscu interweniowało 130 strażaków!Większość strat to uszkodzone poszycia dachowe. Przy ul. Dankowickiej blaszany garaż zawisł na drutach energetycznych. Część ulic wyłączona została z ruchu. Trwa szacowanie strat i zabezpieczenie mienia.

Skutki wichury nad Kaniowem - 7.06.2020 · fot. BB Dron


Jak podał Śląski Urząd Wojewódzki, na szczęście nikomu nic się nie stało. Są jednak straty materialne. Wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz uczestniczył w powiatowym sztabie kryzysowym. Jak udało się ustalić, wichura uszkodziła 23 budynki, w tym 2 gospodarcze. 9 domów zostało bardzo zniszczonych. Uszkodzone są także samochody, garaże oraz infrastruktura ogrodowa. Na miejscu działało 130 strażaków PSP i OSP. Stan zniszczonych budynków ocenia Śląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Skutki trąby powietrznej nad Kaniowem - 7.06.2020 · fot. gminabestwina.info


Wojewoda jest w kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim, który zaoferował wsparcie poszkodowanym przez wichurę rodzinom. - Mogą one liczyć na środki w ramach zasiłku celowego w wysokości do 6 tys. zł dla osób poszkodowanych przez klęski żywiołowe. Rodziny mogą także starać się o pomoc finansową do 20 tys. zł na odbudowę zniszczonych domów. Tego typu wsparcie przyznaje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji - poinformowały w niedzielę wieczorem służby wojewody śląskiego.

- Czekamy na wnioski z gminy, która składa je do nas w imieniu poszkodowanych przez żywioł mieszkańców. Im szybciej je otrzymamy, tym szybciej będziemy mogli pomóc rodzinom - zaznacza wojewoda Jarosław Wieczorek.

Skutki trąby powietrznej nad Kaniowem - 7.06.2020 · fot. czecho.pl


Jak powiedział portalowi czecho.pl Grzegorz, mieszkaniec Kaniowa, całe zdarzenie trwało kilkadziesiąt sekund. - Nie byliśmy przygotowani na taki obrót spraw. Były co prawda zapowiedzi burz, ale nie trąb powietrznych - dodał.Jak podaje portal gminabestwina.info, podobną tragedię jak w niedzielę, mieszkańcy Kaniowa przeżywali w sobotę, 29 lipca 2006 roku. Wówczas również wszystko trwało kilkadziesiąt sekund, a wiele rodzin w Kaniowie i Bestwince pozbawionych zostało dachów nad głową w dosłownym tego słowa znaczeniu. Co ciekawe droga dzisiejszej trąby powietrznej z tą sprzed lat w znacznej mierze się pokrywa.W Kaniowie był starosta Andrzej Płonka oraz pracownicy wydziału zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. - Na kilku obiektach nie ma śladu po dachu. Ogromne podziękowania dla strażaków, bez których byśmy zginęli - mówi starosta Płonka. Z wójtem gminy Bestwina Arturem Beniowskim spotkał się także Jan Chrząszcz, wicewojewoda śląski.

- Rano do akcji wrócili strażacy z OSP, którzy pomagają mieszkańcom zabezpieczyć teren wokół uszkodzonych budynków - mówi Marek Rączka, szef zarządzania kryzysowego w bielskim starostwie.Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bestwinie przygotowuje wnioski o przyznanie doraźnej pomocy dla poszkodowanych. - Najistotniejsza sprawa teraz przed nami, to pomoc mieszkańcom. Jeśli domy są ubezpieczone, to trzeba zadbać żeby ludzie jak najszybciej mogli zacząć odbudowę. Jeśli nie, to będziemy prosić o pomoc stronę rządową. Cieszę się że na miejsce wybierają się lub byli już ministrowie Staniosław Szwed i Grzegorz Puda. Oczywiście, nie uciekam tu od wsparcia samorządowego, ale trzeba podkreślić że zerwany dach to koszt nawet 100 tys. zł! - mówi starosta Andrzej Płonka.
Pomoc osobom poszkodowanym zapowiedział również Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego. - Solidaryzujemy się z mieszkańcami Kaniowa. Z inicjatywy Zarządu na najbliższą sesję Sejmiku Śląskiego przygotujemy projekt uchwały o przekazaniu gminie 300 tys. zł na pomoc dla osób poszkodowanych - napisał w poniedziałek na Twitterze samorządowiec.

Paweł Mucha w Kaniowie
Paweł Mucha w Kaniowie · fot. Śląski Urząd Wojewódzki


W poniedziałek wieczorem Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy Paweł Mucha wziął udział w wizji zniszczonych przez trąbę powietrzną domów w Kaniowie. Na miejscu jest też wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

ups, sid, mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook