Telewizja czechowice.tv

  • 26 stycznia 2021
  • wyświetleń: 6166

[WIDEO] Film edukacyjny dla szkół, zamiast spotkań lekarza z młodzieżą

Pandemia COVID-19 utrudniła, ale nie zniechęciła do działań wydziału zdrowia Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. Do szkół podstawowych w powiecie bielskim trafił filmik o tym, jak ważna jest profilaktyka w przypadku nowotworów. Do uczniów zwraca się lekarz onkolog i matka chorej dziewczynki.

Film edukacyjny dla szkół, zamiast spotkań lekarza z młodzieżą
Film edukacyjny dla szkół, zamiast spotkań lekarza z młodzieżą · fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


- Materiał skierowany jest do dzieci z klas 5-8 i ma odpowiedzieć na pytanie, jak ważne są badania profilaktyczne i wczesna diagnoza w przypadku chorób nowotworowych - mówi Lucyna Majewska, naczelnik wydziału zdrowia w urzędzie.

- Są czynniki, na które nie mamy wpływu, jak np. nasze geny i środowisko w którym żyjemy. Przyjmuje się jednak, że aż w 80 proc. mamy wpływ na nasze zdrowie - przekonuje dr m. med. Rafał Wiśniowski z Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego i wymienia: więcej ruchu niż siedzenia przed komputerem, więcej warzyw i owoców, niż mięsa i słodyczy oraz badania profilaktyczne i szczepionki. - W Polsce 1 na 600 dzieci zachoruje na raka w wieku do 14 lat. Jeśli zauważycie u siebie coś co was niepokoi, powiedzcie o tym dorosłym - zwraca się do dzieci i młodzieży Katarzyna Piątek z fundacji "Biegniemy z Mają".

Loading...


Starostwo od lat, we współpracy z bielskim stowarzyszeniem "Amazonki", organizuje spotkania z młodzieżą szkół średnich. Z dziewczętami rozmawia ginekolog, z chłopcami - urolog. Z powodu koronawirusa trzeba było odwołać wykłady. W zamian zlecono realizację filmu, ponadto kupiono też 120 książeczek pod tytułem "Co to ten rak?", przeznaczonych dla najmłodszych uczniów które także trafiły do szkół w powiecie. Do szkół trafiło pismo starosty Andrzeja Płonki z prośbą o wykorzystanie tych materiałów np. na lekcjach wychowawczych.

mp / czecho.pl

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook