czechowice.tv - czechowicka telewizja internetowa

Reklama

Telewizja czechowice.tv

  • 11 lutego 2021
  • 12 lutego 2021
  • wyświetleń: 3385

Wideo-dnia: Tłusty czwartek. Jak powstają pączki?

Wczoraj w całej Polsce obchodzono tłusty czwartek, podczas którego na naszych stołach królują słodkie pyszności. Jednak tylko jeden smakołyk jest nieodłącznym elementem tego dnia - pączek. Razem z naszą kamerą odwiedziliśmy czechowicką cukiernię Bakus, aby podejrzeć, jak wygląda proces powstawania pączków.

Tłusty czwartek obchodzony jest w ostatni czwartek przed wielkim postem. Znany jest także jako zapusty, mięsopust, karnawał. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Ponieważ data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym.

Geneza tłustego czwartku sięga pogaństwa. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz piciu wina, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. Rzymianie obchodzili w ten sposób raz w roku tzw. tłusty dzień.

Około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one nadal nieco inaczej niż obecnie - w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook