czechowice.tv - czechowicka telewizja internetowa

Reklama

Telewizja czechowice.tv

  • 11 grudnia 2021
  • 13 grudnia 2021
  • wyświetleń: 2827

Jeleń, jenot, piżmak. Kolejne ciekawe nagrania

Wojciech Kaprzyk oraz Mariusz Szczęśniak z projektu "Za miastem, czyli przyroda Czechowic-Dziedzic i okolic" opublikowali na swoim kanale w serwisie YouTube kolejne ciekawe filmiki, ukazujące czechowicką faunę. W ich obiektywach znaleźli się jenot azjatycki, piżmak amerykański oraz jeleń szlachetny.

Pierwszym ze zwierząt, jakie udało się sfilmować miłośnikom przyrody z Czechowic-Dziedzic jest jenot azjatycki. Udało im się go spotkać w Czarnolesiu. Jest to gatunek drapieżnego ssaka należącego do rodziny psowatych. Występuje w Azji i Europie, choć jego pierwotnym obszarem występowania był Daleki Wschód. W 1939 roku został sprowadzony do europejskiej części Związku Radzieckiego ze względu na swoje wartościowe futro - został zaaklimatyzowany na Ukrainie, Białorusi i Litwie. Stąd samorzutnie rozprzestrzenił się po Europie. Obecnie spotykany również w Skandynawii, Rumunii i Niemczech. W Polsce zanotowano jego obecność w środowisku naturalnym po raz pierwszy w roku 1955 w Puszczy Białowieskiej. Występuje na terenie całego kraju, najliczniej w północno-wschodnich województwach.

Kolejnym zwierzęciem był piżmak amerykański. Czechowiczanie zauważyli go nad rzeką Białką. To gatunek ziemno-wodnego ssaka z podrodziny karczowników w obrębie rodziny chomikowatych. Piżmak amerykański występuje w warunkach naturalnych w Ameryce Północnej zamieszkując w zależności od podgatunku. Na ziemiach polskich pojawił się w latach 30. XX w.

Za pomocą fotopułapki autorom profilu "Za miastem, czyli przyroda Czechowic-Dziedzic i okolic" udał się nagrać także jelenia szlachetnego. Jest to gatunek dużego ssaka lądowego z rodziny jeleniowatych. Jego liczne podgatunki zamieszkują Europę (część Półwyspu Skandynawskiego, Europa Środkowa i południowa), ale także Azję (od Morza Czarnego do Morza Ochockiego i Morza Japońskiego) i północną Afrykę. W Afryce żyją tylko na północy, dochodząc na południe do Sahary. Introdukowany w Ameryce Południowej, Australii i Nowej Zelandii.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook