Telewizja czechowice.tv

  • 31 maja 2022
  • wyświetleń: 6222

[WIDEO, FOTO] Jak wygląda teraz wyspa na Jeziorze Goczałkowickim?

Na Jeziorze Goczałkowickim w 2020 roku powstała ptasia wyspa. Ma zapewnić różnym gatunkom ptaków spokojne funkcjonowanie i rozwój. Zobaczcie jak teraz wygląda!W czwartek, 26 maja na zaproszenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, razem z przedstawicielami okolicznych samorządów, wójt Gabriela Placha wzięła udział w rejsie Jeziorem Goczałkowickim, by zobaczyć wyspę z bliska. Ornitolodzy i koordynatorzy projektu opowiedzieli o roli, jaką ma spełniać.

Wyspa na Jeziorze Goczałkowickim - 26.05.2022 · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


Innowacyjny pomysł ptasiej wyspy został zrealizowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach, w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL. Jego głównym celem jest zabezpieczenie siedlisk ptaków, w szczególności ślepowrona i rybitwy rzecznej, w obszarach Natura 2000 położonych w Dolinie Górnej Wisły. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.Do tej pory gniazda, głównie rybitwy rzecznej, często były zalewane w okresie lipcowych opadów deszczu, kiedy na jeziorze podnosi się poziom wody. Teraz wyspa będzie wynurzona nawet przy bardzo wysokich stanach wód. Pozwoli to ptakom bezpiecznie wyprowadzać swoje lęgi.- Jezioro Goczałkowickie to niezwykłe miejsce w regionie. O ogromnych walorach przyrodniczych świadczy fakt, iż jest siedliskiem wielu rzadkich gatunków zwierząt. Każda inicjatywa, której celem jest ich zachowanie jest bardzo potrzebna - mówi Gabriela Placha, wójt gminy Goczałkowice-Zdrój.

ar / czecho.pl

źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook