czechowice.tv - czechowicka telewizja internetowa

Reklama

Telewizja czechowice.tv

  • 2 czerwca 2022
  • 6 czerwca 2022
  • wyświetleń: 5421

[WIDEO] W Parku na Północy powstał nowy mural

W Parku na Północy powstał nowy mural autorstwa Macieja Szymonowicza, artysty współtworzącego projekt Etnograff. Dzieło odsłonięto w trakcie tegorocznej edycji Zapaleńców.

W Parku na Północy powstał nowy mural
W Parku na Północy powstał nowy mural · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Tematyka muralu nawiązuje swą formą do wycinanek ludowych. Autor muralu jest zdania, że sztuka uliczna powinna rezonować z miejscem, w którym jest prezentowana, dlatego część motywów wycinanek prezentowanych na muralu odwołuje się do najmłodszych użytkowników Parku na Północy.

Uroczyste odsłonięcie muralu nastąpiło w sobotę 4 czerwca w trakcie Zapaleńców. Przecięcia wstęgi w bramie muru dokonali Katarzyna i Maciej Szymonowiczowie, a także Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, przewodniczący zarządu Osiedla Renardowice Kazimierz Urbański oraz przewodniczący zarządu Osiedla Tomaszówka Janusz Uszok.Katarzyna i Maciej Szymonowiczowie z Bielska-Białej tworzą etniczne murale pod szyldem Etnograff. Artyści podejmują działania twórcze w przestrzeni pomiędzy starym, a nowym czasem zachowując przy tym postawę współczesnego twórcy ludowego. Ich prace balansują na granicy dźwięku, formy i koloru. W sferze muzycznej związane są z projektami Psio Crew, Gooral i Continuum. W świecie obrazu jest to dialog współczesnych form twórczości (m.in. graffiti, street art, szablon - autorska wycinanka) z postaciami, symbolami i zdobnictwem archaicznego świata kultury ludowej.

Artyści są także autorami albumu "Gajdosze" który dokumentuje najdawniejszą formę kapeli góralskiej z Beskidów. Album "Gajdosze" został wyróżniona nagrodą główną w konkursie "Fonogram Źródeł 2014" podczas Festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja 2015". Artyści za szczególne osiągnięcia w 2015 roku w dziedzinie kultury i sztuki otrzymali "Ikara" - nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej.

mp / czecho.pl

źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook