Telewizja czechowice.tv

  • 1 października 2022
  • wyświetleń: 2266

Wideo-dnia: pierwsze dni jesieni w Parku Szwajcarska Dolina

W sobotnie przedpołudnie odwiedziliśmy nowy Park Szwajcarska Dolina. Czuć już w nim klimat niedawno rozpoczętej jesieni.Jak podkreśliła w mediach społecznościowych gmina Czechowice-Dziedzice, Park Szwajcarska Dolina w swoim charakterze miał pozostać naturalny i stać się bioróżnorodny. - Tak też się stało! Nowe zagospodarowanie uwzględnia zarówno aspekty przyrodniczo-siedliskowe, jak i różnorodne elementy funkcjonalno-użytkowe w połączeniu z funkcją rekreacyjno-sportową - poinformował samorząd.

Zadbano o istniejący drzewostan. Wykonano cięcia sanitarne drzew, w tym usunięcia suchych konarów i gałęzi oraz jemioły. Celem ochrony istniejących drzew odstąpiono od wycinki około 80 drzew, na które wcześniej uzyskano stosowne decyzje administracyjne. Jednocześnie na terenie parku nasadzono prawe 500 drzew.

Ponadto zarurowany dotychczas kolektor kanalizacji deszczowej przebudowano na kanał otwarty wraz ze zbiornikami retencyjnymi, wykonanymi w formie kaskady. Wzdłuż cieku wodnego zostały wkomponowane nasadzenia z roślin przywodnych. Prowadząca wzdłuż strumienia alejka spacerowa została wykonana z nawierzchni mineralnej.

- Z myślą o ptakach i nietoperzach w parku wywieszono 20 budek drewnianych. W kilku miejscach pozostawiono drzewa w formie "świadka". Stojące pnie lub leżące kłody mogą stanowić siedliska dla ptaków, nietoperzy a także bezkręgowców i grzybów. W trakcie realizacji inwestycji uwzględniono uwagi i sugestie miłośników przyrody z grupy "Czechowiczanie dla Przyrody" oraz przedstawicieli Zarządu Osiedla Tomaszówka - możemy przeczytać na facebookowym profilu gminy Czechowice-Dziedzice.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook