Telewizja czechowice.tv

  • 14 października 2022
  • 17 października 2022
  • wyświetleń: 11240

[WIDEO, FOTO] Przebudowa dworca staje się faktem! Podpisano umowę

Przywrócenie historycznego wyglądu elewacji, odbudowa wiaty peronowej, stworzenie komfortowej strefy obsługi pasażerów oraz nowe zagospodarowanie przestrzeni - to główne cele przebudowy dworca Czechowice-Dziedzice. PKP S.A. podpisały umowę na przebudowę dworca.Briefing prasowy, inaugurujący przebudowę czechowickiego dworca kolejowego odbył się w piątek, 14 października. W uroczystości wzięli udział minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorza Pudy, poseł Przemysław Drabek i pełnomocnik Zarządu PKP ds. inwestycji Wojciech Zabłocki. Z kolei gminę Czechowice-Dziedzice reprezentował zastępca burmistrza Paweł Mrowiec i radny Wojciech Leśny.

Niebawem rozpoczną się prace budowlane, które całkowicie odmienią wygląd wybudowanego w latach 1853-1855, a następnie przebudowanego na początku XX wieku, dworca. Budynek przejdzie prawdziwą "rewolucję, dzięki której zostanie przywrócony historyczny wygląd jego elewacji. Przejdzie ona kompleksową renowację zgodnie ze wskazaniami konserwatora zabytków. Odtworzone zostaną na niej historyczne detale architektoniczne,. Wśród nich są boniowania w części parterowej dworca, a także secesyjny detal w wyższych partiach elewacji.

Planowana jest również renowacja attyk wieńczących szczyty skrzydeł wschodniego i zachodniego, a także historycznej wiaty peronowej. Renowację przejdzie też płaskorzeźba przedstawiająca "kolejową ośkę" - symbol kolei - nad wejściem głównym. Nowymi akcentami, aczkolwiek stylizowanymi na historyczne, będą lampy oraz zegary przy wejściu do holu. Na fasadach od strony miasta i peronów pojawią się podświetlany napisy z nazwą dworca i logotypy PKP S.A. Elewacja zostanie pomalowana na kolor piaskowy z detalami w odcieniach beżu. Natomiast dach budynku będzie pokryty blachą tytanowo-cynkową.

Wizualizacje dworca PKP w Czechowicach-Dziedzicach po przebudowie · fot. PKP S.A. - dokumentacja przetargowa


Miejsce obsługi podróżnych będzie zlokalizowane w holu pełniącym jednocześnie funkcję poczekalni o powierzchni przeszło 150 m2. Będzie to komfortowa, klimatyzowana przestrzeń łącząca historyczny wystrój z nowoczesnymi elementami wyposażenia. Renowacji zostaną poddane także zabytkowa, terakotowa posadzka oraz strop kasetonowo-belkowy. Nowymi elementami wystroju wnętrza będą elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, gabloty na rozkłady jazdy, a także ławki wyposażone w ładowarki do urządzeń mobilnych. W pobliżu holu zaprojektowano pomieszczenia kas biletowych, toalety oraz niewielki lokal dla najemców komercyjnych.

Znaczną część przestrzeni budynku wynajął lokalny samorząd. Na dworcu, po przebudowie, otworzy on Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Muzeum, którego główną salą wystawienniczą będzie historyczna sala restauracji z interesującym stropem kasetonowo-kolebkowym.

Dworzec kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach widziany z nowego peronu - 10.06.2022
Dworzec kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach widziany z nowego peronu - 10.06.2022 · fot. mp / czecho.pl


Przebudowa dworca to jednak nie tylko poprawa jego estetyki i nowe zagospodarowanie wnętrz. Budynek zostanie w pełni przystosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Planuje się likwidację barier architektonicznych, a także wprowadzenie szeregu usprawnień, m.in. oznaczeń w alfabecie Braille'a, map dotykowych dworca, ścieżek prowadzących dla osób niewidomych i niedowidzących i wind.

Dzięki inwestycji dworzec stanie się przyjazny środowisku. Oprócz montażu energooszczędnego oświetlenia, na dachu budynku zaprojektowano panele fotowoltaiczne. Rocznie wytworzą one prawie 28 tysięcy kWh "zielonej energii". Z kolei poprzez wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż kurtyn powietrznych oraz ocieplenie obiektu od wewnątrz zminimalizowane zostaną straty ciepła.

Briefing prasowy nt. podpisania umowy na przebudowę dworca kolejowego - 14.10.2022
Briefing prasowy nt. podpisania umowy na przebudowę dworca kolejowego - 14.10.2022 · fot. UM Czechowie-Dziedzice


Wykorzystania również zostanie deszczówka, która będzie magazynowana w specjalnym zbiorniku i po oczyszczeniu wykorzystywana jako woda szara do spłukiwania toalet. Dworzec zostanie wyposażony w system inteligentnego zarządzania budynkiem, nadzorujący pracę urządzeń i instalacji, w tym nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, a także optymalizujący zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody.

Nowością w pobliżu zachodniego skrzydła dworca będzie wiata rowerowa. Pomieści około 12 jednośladów. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku planowana jest również wymiana nawierzchni chodników, a także wykonanie nowych miejsc postojowych dla samochodów elektrycznych i osób z niepełnosprawnościami.

Briefing prasowy nt. podpisania umowy na przebudowę dworca kolejowego - 14.10.2022 · fot. UM Czechowie-Dziedzice


Przebudowa czechowickiego dworca kolejowego jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych, który obejmuje modernizację blisko 200 dworców w całej Polsce. Inwestycja jest dofinansowana ze środków z budżetu państwa. Jej wartość to 47,3 mln zł brutto. Inwestorem są PKP S.A., a dokumentację projektową opracowała pracownia GPVT s.c. z Poznania. Wykonawcą robót budowlanych zostało Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego.

Planowany termin otwarcia zmodernizowanego obiektu dla podróżnych to wiosna 2024 roku.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przebudowa dworca kolejowego" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Przebudowa dworca kolejowego

Od października 2022 roku trwa przebudowa czechowickiego dworca kolejowego. To inwestycja długo oczekiwana przez mieszkańców Czechowic-Dziedzic. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przebudowa dworca kolejowego" podaj

Facebook