Telewizja czechowice.tv

  • 23 października 2022
  • 24 października 2022
  • wyświetleń: 3128

Wideo-dnia: jesienny spacer po Dolinie Potoku Czechowickiego

W niedzielny poranek odwiedziliśmy Dolinę Potoku Czechowickiego i Centrum Edukacji Ekologicznej. Jesienne kolory, które tam spotkaliśmy, potrafią zachwycić! Zobaczcie nasze wideo!Obszar Doliny Potoku Czechowickiego to tereny przylegające do Potoku Czechowickiego w jego środkowym fragmencie przebiegu, rozciągającym się od ulicy Hrabiego Kotulińskiego do tzw. "Starej Gminy" przy ulicy Legionów.

Potok Czechowicki na tym odcinku przepływa przez trzy stawy hodowlane, obszar polderowy z charakterystycznym zbiorowiskiem łęgowym, obszary zabudowy oraz przez typowe zbiorowiska grądowe, malowniczo kształtujące się na skarpach doliny rzecznej.

Potok Czechowicki wypływa z Lasu Potok, niedaleko od Górnego Lasu w Czechowicach Górnych (w pobliżu pętli autobusowej przy ulicy Potok) i płynie w swoim górnym odcinku równolegle do ulicy M. Kopernika aż do drogi krajowej numer 1, pod którą przepływa, w sąsiedztwie dawnej Agronomówki.

Na odcinku pomiędzy DK1 a ul. Hrabiego Kotulińskiego pozostaje jeszcze niezrewitalizowany. Na dolnym odcinku potok płynie równolegle i pomiędzy ulicami Legionów i Stawową, również współtworząc liczne stawy, aż do ulicy Zielonej i linii kolejowej biegnącej z Czechowic-Dziedzic do Zebrzydowic i Czech, gdzie wpada do rzeki Iłownicy, a następnie - wraz z wodami tej ostatniej - do rzeki Wisły. Dalej - prosto do Bałtyku.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook