czechowice.tv - czechowicka telewizja internetowa

Telewizja czechowice.tv

  • 12 lipca 2023
  • wyświetleń: 1231

Międzynarodowy Transport Zwłok - o czym trzeba pamiętać?

Materiał partnera:

Może zabrzmi to jak truizm, ale śmierć jest częścią życia. Nikt od niej nie ucieknie. Gdy umiera bliska nam osoba, czujemy bezsilność, lecz musimy w tym trudnym okresie postarać się o zapewnienie jej godnego pochówku. Sprawy komplikują się, gdy śmierć bliskiego następuje w innym kraju. Co w takiej sytuacji zrobić?

Śmierć bliskiego za granicą - co robić?Bez wątpienia, coraz więcej naszych rodaków pracuje za granicą, wyjeżdżając tam najczęściej "za chlebem". ich praca przeważnie bywa bardzo ciężka - fizyczna, na budowie, w sektorze usług itp. To rodzi ryzyko wypadków, czasem śmiertelnych. Wieść o śmierci bliskiego podcina nogi, wywraca wszystko do góry nogami. A i poza sferą emocjonalną pojawiają się komplikacje związane ze sprowadzeniem zwłok zmarłego. Na szczęście na rynku działają firmy zajmujące się międzynarodowym transportem zwłok, jak https://www.funeral.com.pl, dzięki czemu nie musimy martwić się o kwestie prawne, bo o wszystko zadbają wykwalifikowani w tym profesjonaliści. Niemniej, warto poznać podstawowe zasady tego transportu, żeby mieć choć elementarną wiedzę na ten temat.

Międzynarodowy transport zwłok - krok po kroku  • Decyzję o tym, czy sprowadzić zwłoki podejmują oczywiście najbliżsi zmarłego. Jeśli nie ma takiej woli, pochówek ma miejsce w kraju, w którym nastąpił zgon. Najczęściej takie zwłoki trafiają do mogiły zbiorowej.
  • Taki transport wymaga specjalnego zezwolenie starosty, zgodnego z miejscem, gdzie zmarły ma zostać pochowany. Najbliżsi zmarłego przedkładają wniosek o wyrażenie zgody na sprowadzenie zwłok. Do wniosku trzeba dołączyć oświadczenie osoby upoważnionej do pochówku zmarłego, która zleca te czynności wyznaczonej firmie. Należy też przedstawić akt zgonu.
  • Jeśli decyzja starosty jest pozytywna, powinna zostać przesłana do organu konsularnego państwa, w którym nastąpił zgon. Na tej podstawie konsul wydaje decyzję pozytywną, pozwalając na sprowadzanie zwłok lub prochów.
  • Warto też pamiętać, że jak zmarły nie posiadał ubezpieczenia pokrywające koszty przewozu zwłok, to muszą je pokryć jego najbliżsi.


Tak to wygląda w dużym skrócie, ale pokazuje, jak przebiega ten proces. Miejmy nadzieję, że wyjaśniło to trochę to zagadnienie.

Facebook