Telewizja czechowice.tv

  • 19 marca 2023
  • wyświetleń: 2628

[Historyczne ciekawostki] Reklama sprzed stu lat

W swoich zbiorach czechowicka Izba Regionalna posiada prawdziwe perełki. Wśród nich są materiały reklamowe sprzed stu lat, dzięki którym możemy poznać, jakie firmy działały przed laty w naszym mieście.

historyczne reklamy
"Prima AIDA - tutki zdrowotne". Na metalowym sitku do kawy prawdziwej wytłoczony napis: "Bierz zawsze FRANCKA - będzie kawa jak śmietanka". · fot. Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic


W Izbie Regionalnej zgromadzono unikalne zabytki kultury materialnej, które w dawnych czasach, w czasach bez prądu, radia i telewizji, informowały o produktach godnych zakupienia, o działalności wytwórczej warsztatów rzemieślniczych, sklepów i większych firm. Reklamy umieszczano na wieczkach pudełek, bokach pudełek, w gazetach i w okolicznościowych wydawnictwach. Dają one sporo informacji o życiu mieszkańców naszych wsi.

Godnym podkreślenia jest fakt, że nasi wytwórcy i właściciele sklepów czy restauracji nie bali się promować swoje miejsca pracy.

Spójrzmy na okolicznościowe wydawnictwo na 25-lecie gniazda dziedzickiego "Sokoła" (1905-1930). Jest w nim 26 reklam firm i ludzi, którzy do dziś żyją w naszej świadomości (Towarzystwo w ciągu swego 20-lecia wydało 44 książki i broszury, ale nie uprosiliśmy ani jednego reklamodawcy).

Nasza rafineria Vacuum Oil Company S.A. reklamowała swoje wyroby np. płyn do chłodnic GARGOYLE.
Nasza rafineria Vacuum Oil Company S.A. reklamowała swoje wyroby np. płyn do chłodnic GARGOYLE. · fot. Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic


Dla przykładu w wydawnictwie "Sokoła" promowali swoje firmy: Leon Krzyszofowski ("przednie wódki i likiery"), Leon Kułakowski (dom handlowy), Franciszek Cofała (fabryka pomp, odlewnia żelaza i metali), Franciszek Łaszczok (maszyny do szyciarowery, materiały elektrotechniczne), W. Jastrzębski (zakład fotograficzny), Antoni Zemanek (kaflarz), Franciszek Szczypka (piekarnia), gastronomia: Jan Machalica, Alojzy Łapoń, Jan Kasieniak (restauracja "Dworcowa") i inni.

Ważną rolę odgrywały informacje reklamowe zamieszczone na pudełkach, np. na pastę do butów: "Urbin - najlepsza pasta do obuwia" lub na innym: "Erdal z żabą czerwoną jest past wszystkich koroną".

Spotkamy także przewrotne napisy, ale miłe dla palaczy tytoniu: "Prima AIDA - tutki zdrowotne". a metalowym sitku do kawy prawdziwej spotkamy wytłoczony napis: "Bierz zawsze FRANCKA - będzie kawa jak śmietanka".

To wszystko niepozorne pamiątki przeszłości, to świat naszych przodków.

mp / czecho.pl

źródło: Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Facebook